Make your own free website on Tripod.com

Home

2001 EASTERN CANADIAN OIREACHTAS RESULTS
November 9 - 10 - 11, 2001
St. Catherines, Ontario, Canada

 

 

 

 

Adjudicators
Caroline Greene - Scotland   Kathleen Clifford - England   Maria Wogan - England   Karen Petri - USA
Musicians
Tony Nother - Canada   Pat King - Canada   Brian Grant - Canada
Friday November 9, 2001
Girls Under 10 - Top 7 Qualified

1 Sasha Samion - BF
2 Elanna Pecherle - BF
3 Ellen Martin - BF
4 Samantha Dennie - BF
5 Katelyn Prince - Goggin
6 Rebecca Stewart - Goggin
7 Amanda Illines - Goggin

8 Samantha Mutti - BF
9 Tara McGlone - Gregoire
10 Kaila Grande - Grant
11 Kaitlyn Hill - McGinley
12 Barbara Saidi - Goggin
13 Shannon Laffan - O'Donnell
14 Kathleen Lee - BF
15T Katie Housley - Goggin
15T Stephanie Edwards - Goggin
16 Kaitlin Lewis - BF
17 Sarah Kelly - Goggin
18 Rachel Stark - BF
19 Diana Bunescu - BF
20 Sarah Listogovers - Goggin
Girls Under 9

1 Ashley Chapentier - BF
2 Haley Kirk - NFOC
3 Caitlin Hickey - BF
4 Amy Chitilian - BF
5 Kirsten Baroch - McCafferty
6 MacKenzie Dinsmore - Goggin
7 Colleen Hennessy - Shamrock
8 Vanessa Towers - McCafferty
9 Kathleen Bransfield - Gregoire
10 Aislin O'Brien - NFOC
11 Rebecca Gregoire - Gregoire
Boys Under 9

1 Andrew Babyn - NFOC
2 Lorcan Balfe - BF
3 Mark Brenyo - O'Raighne
4 Chistopher Radojewski - Goggin
Girls Under 11 - Top 5 Qualified

1 Melanie Vanderhoop - Goggin
2 Katie Dowling - BF
3 Aislinn Patterson-March - BF
4 Clairee Feltrin - NFOC
5 Laura Wallace - Fay-Healy

6 Heidi Kleinsteuber - BF
7 Emily Lupino - BF
8 Brianne Strong - BF
9 Julianne Costigan - BF
10 Jacquline Taylor - Goggin
11 Tori Nixon - Goggin
12 Bridget Schrempf - Goggin
13 Shannon Rushe - Grant
14 Jaimee Duench - Goggin
15 Carly DiSera - NFOC
Boys Under 11 Top 3 Qualified

1 Sean Laffan - Goggin
2 Cian Gaven - BF
3 Liam Dinsmore - Goggin

4 Erik Alterman - BF
Girls Under 14 - Top 6 Qualified

1 Laura McCabe - BF
2 Rebecca Singer - BF
3 Andrea Lavender - Goggin
4 Kilauren Freeman - BF
5 Emily Babyn - NFOC
6 Melissa Martin - BF

7 Rachel Pedros - Goggin
8 Kathryn Blain - O'Raighne
9 Alan Weisman - BF
10 Leah Densmore - Layden
11 Nicole Patterson - BF
12 Jennifer Chitilian - BF
13 Rae MacNeil - Scoil Rince Na Mara
14 Marie-Claire Eylott - Short
15 Katrina Swift - Short
16 Maggie Wilkins - NFOC
17 Adelaide Buhr - NFOC
18 Katie Dennis - Shamrock
Girls Under 15 - Top 5 Qualified

1 Brenna Phelan - BF
2 Jessica Duckworth - McGinley
3 Collen McKay - NFOC
4 Kathryn Grant - Grant
5 Caitlin O'Hara Short

6 Laura Fox - NFOC
7 Christine Matthews - NFOC
8 Katherine Skrien - Goggin
9 Sarah Fiorelli - McGinley
10 Theresa Daly - BF
11 Stephanie Knapp - Goggin
12 Alex-andrea Farr - NFOC
Girls Under 8

1 Hayley Thorne - BF
2 Brittany Silla - Goggin
3 Erinn Brown - McGinley
4 Stephanie McEwan - Greene
5 Meaghan Fixter - Goggin
6 Kaitlyn Poldrugovac - NFOC
7 Kelsey Baroch - McCafferty
8 Sarah Charpentier - BF
9 Michaela Siegmund - McGinley
10 Darragh Brown - O'Raighne
11 Maggie Makon - McGinley
12 Chelsea Jackson - McGinley
Boys Under 10 - Top 3 Qualified

1 Michael Newman - O'Raighne
2 Jamie Poirier - Short
3 Alex Adams - Healy
Boys Under 14 - Top 3 Qualified

1 Alex Johnston - Goggin
2 Michael Bell - BF
3 Alex Farrow - Goggin

4 Michael Keane - Short
Boys Under 15 - Top 2 Qualified

1 Daniel Pinto - McGinley
2 Michael Tucker - Ui Fhearghail

Boys Under 12 - Top 3 Qualified

1 Kristian Wilkins - NFOC
2 Sean McCormack - Goggin
3 Connor McGuiness - Lancaster

4 Jeffrey Charboneau - Grant
Boys Under 13 - Top 2 Qualified

1 Patrick Daly - BF
2 Alan-Michael Reisch - Goggin
Girls Under 13 - Top 7 Qualified

1 Emily Penner - BF
2 Sinead McGeachy - BF
3 Sarah Thompson - BF
4 Alison Farag - McGinley
5 Shannon Sullivan - Grant
6 Daly Davies - BF
7 Sarah Grant - Grant

8 Ciara Balfe - BF
9 Kyla Marsh - McCafferty
10 Neave McCann - Grant
11 Shannon Murphy - Goggin
12 Laura King - Shamrock
13 Carlee Hallarn - NFOC
14 Colleen Doyle - BF
15 Jessica Gregoire - Gregoire
16 Nicola McEwan - Greene
17 Emily Noseworthy - NFOC
18 Emily-Jean Alexander - NFOC
Girls Under 12 - Top 7 Qualified

1 Emily Thorne - BF
2 Laura Murphy - BF
3 - Amanda Billington - McGinley
4 - Yvonne Herber - Grant
5 - Elizabeth King - Shamrock
6 - Tamara Godsell - McGinley
7 - Anjelica Scannura - BF

8 Lauren Stewart - Goggin
9 Lindsay Arujo - Goggin
10 Nikki Salvisburg - Grant
11 Ashley Furlong - O'Raighne
12 Kimberly Babyn - NFOC
13 Kathleen Durward - O'Raighne
14 Catherine Daly - BF
15 Hayley Morgan - O'Raighne
16 Megan Halley - NFOC
17 Nicole Wilson - O'Raighne
18 Siobhan O'Brien - McCafferty
19 Kathleen Killin - Grant
Sunday November 11, 2001
Saturday November 10, 2001
Girls Under 16 - Top 6 Qualified

1 Brandi-Rae Campbell - NFOC
2 Victoria DiBattista - BF
3 Amanda Marcuzzi - McGinley
4 Meagan Sullivan - Grant
5 Andrea Farrow - Goggin
6 Laura Arnott - BF

7 Chelsea Gasko - NFOC
8 Andrea Palen - Goggin
9 Fiona Lowe - BF
10 Jackie Dixon - NFOC
11 Sarah Chitilian - BF
12 Blair Wilson - O'Raighne
13 Heather Kyle - BF
Boys Under 16 - Top 3 Qualified

1 Ciaran Plummer - Plummer
2 Erik Speeckaert - Moran
3 John Keane - Short

Girls Under 17 - Top 5 Qualified

1 Anne-Marie Keenan - Short
2 Clare Corr - BF
3 Lily Wilson - McGinley
4 Maura Coughlin - Goggin
5 Fiona Taylor - Goggin

6 Kate Mahoney - O'Raighne
7 Julie Dunn - Short
8 Crystin Fegan - BF
9 Shelly Morrison - Goggin
10 Leigh-Anne Stordy - NFOC
Boys Under 17 - Top 3 Qualified

1Kieran de Voy - Plummer
2 Casey Costello - Short
3 Kyle Cornell - BF

4 Stephen Cushing - Greene
Ladies Under 18 - Top 5 Qualified

1 Sinead Irvine - BF
2 Laura Hodgins - Grant
3 Jennifer Healy - Healy
4 Dierdre Hamilton - Gregoire
5 Jennifer Hodgins - Grant

6 Aoife Gaven - BF
7 Tess Cameron - BF
8 Kristina Skrien - Goggin
9 Emily Fegan - Bryan
10 Emma Kate Millar - BF
Ladies Under 19 - Top 4 Qualified

1 Jennine McConellogue - BF
2 Sara Johnston - Goggin
3 Eileen Westernacher - BF
4 Jennifer Demenezes - Goggin

5 Alison Kidd - BF
6 Erin O'Brien - O'Raighne
Ladies 19 & Over - Top 5 Qualified

1 Kathy Irvine - BF
2 Patricia Finnegan - BF
3 Fiona Cunningham - BF
4 Clare Huchinson - Short
5 Charlene Gethons - Grant

6 Marie Short - Short
7 Sinead Greene - Greene
8 Alanna Reed - NFOC
Men 19 & Over - Top 1 Qualified

1 Michael O'Gorman - Short