Make your own free website on Tripod.com

Eastern Canada Oireachtas 1999

Girls Solo Under 8
Place Competitor School
1st Sasha Samion Butler
2nd Ashley Charpentier Butler
3rd Ellen Martin Fearon
4th Elanna Pecherle Fearon
5th Sarah Kelly Goggin
6th Katelyn Prince Goggin
7th Haley Kirk Ni Fhearraigh O'Ceallaigh
8th Kaitlin Andrushko Shamrock
9th Rebecca Stewart Goggin
10th Barbara Saidi Goggin
11th Samantha Dennie O'Raighne
12th Lauren McInerney Goggin
Girls Solo Under 9
Place Competitor School
1st Chantale Gould Ni Fhearraigh O'Ceallaigh
2nd Shannon Rushe Grant
3rd Melanie Vanderloop Goggin
4th Raquel Lansdowne Fearon
5th Aislinn Patterson-March Fearon
6th Ashling Boyd Grant
7th Katie Lindsay Goggin
8th Emily Reiman Faherty
Girls Solo Under 10
Place Competitor School
1st Laura Murphy Fearon
2nd Emily Thorne Butler
3rd Yvonne Herber Grant
4th Madeline MacKinnon Fearon
5th Lindsay Araujo Goggin
6th Ashley Furlong O’Raighne
7th Elizabeth King Shamrock
8th Haley Morgan O’Raighne
9th Kathleen Killin Grant
10th Calli Ramirez Ni Fhearraigh O'Ceallaigh
11th Amanda Billington McCafferty
12th Catherine Daly Butler
13th Lauren Stewart Goggin
14th Megan Duncan Grant
15th Kathleen Durward O’Raighne
16th Nicole Wilson O’Raighne
Girls Solo Under 11
Place Competitor School
1st Sinead McGeachy Fearon
2nd Ciara Balfe Fearon
3rd Emily Penner Butler
4th Sarah Thompson Fearon
5th Laura Cunningham Goggin
6th Daly Davies Fearon
7th Shannon Sullivan Grant
8th Kathyrn DeBattista Fearon
9th Neave McCann Grant
10th Sarah Grant Grant
11th Jessica Gregoire Gregoire
12th Alison Farag Gregoire
Girls Solo Under 12
Place Competitor School
1st Laura McCabe Fearon
2nd Andrea Lavendar Goggin
3rd Rebecca Singer Butler
4th Courtney Devane Fearon
5th Allison Burda Fearon
6th Meghan Araujo Goggin
7th Kathryn Blain O’Raighne
8th Sonia MacInerney Butler
9th Elyse Lock Ni Fhearraigh O'Ceallaigh
10th Kilauren Freeman Grant
11th Marie-Claire Eylott Short
12th Kathleen McGrath Short
13th Emily Driscoll Ni Fhearraigh O’Ceallaigh
14th Emily Babyn Ni Fhearraigh O'Ceallaigh
15th Jennifer Citilian Butler
16th Nicole Patterson Fearon
Girls Solo Under 13
Place Competitor School
1st Caitlin O’Hara Short
2nd Christina Williams Fearon
3rd Colleen McKay Ni Fhearraigh O'Ceallaigh
4th Brenna Phelan Grant
5th Jessica Duckworth McGinley
6th Christine Matthews Ni Fhearraigh O'Ceallaigh
7th Theresa Daly Butler
8th Kathryn Grant Grant
9th Alex-Andrea Farr Ni Fhearraigh O'Ceallaigh
10th Laura Fox Ni Fhearraigh O'Ceallaigh
11th Maria Cook Short
12th Katherine Skrien Goggin
Girls Solo Under 14
Place Competitor School
1st Victoria DeBattista Fearon
2nd Laura Arnott Fearon
3rd Brandi-Rae Campbell Ni Fhearraigh O'Ceallaigh
4th Jackie Dixon Ni Fhearraigh O'Ceallaigh
5th Andrea Farrow Goggin
6th Andrea Palen Goggin
7th Meagan Sullivan Grant
8th Shannon Keenan Short
9th Fiona Lowe Fearon
10th Sarah Chitilian Butler
11th Leah Blain O’Raighne
12th Lorraine Athaide Grant
13th Amanda Marcuzzi Gregoire
14th Kyla Bryson Grant
Girls Solo Under 15
Place Competitor School
1st Anne Marie Keenan Short
2nd Lily Wilson McGinley
3rd Laura Sheridan Fearon
4th Kate Mahoney O’Raighne
5th Ashleen McCann Grant
6th Crystin Fegan McGinley
7th Fiona Taylor Goggin
8th Maura Coughlin Goggin
9th Julie Dunn Short
10th Shelly Morrison Goggin
11th Theresa Casey Short
12th Claire Corr McGinley
Girls Solo Under 16
Place Competitor School
1st Marianne Collins Fearon
2nd Kristina Skrien Goggin
3rd Jennifer Healy Healy
4th Tess Cameron Fearon
5th Sinead Irvine Fearon
6th Auofe Gavin Fearon
7th Anne Marie Newsome Fearon
8th Gemma Broderick Fearon
9th Emma Milan Fearon
10th Jennifer Hodgins Grant
11th Deirdre Hamilton Gregoire
12th Laura Hodgins Grant
13th Myra O’Seasnain Butler
14th Emily Fegan Bryan
15th Laura Boshell McGinley
16th Kristine Drew Goggin
Girls Solo Under 17
Place Competitor School
1st Jennine McConellogue Fearon
2nd Jennifer DeMenezes Goggin
3rd Erin O’Brien O’Raighne
4th Eileen Westernacher Gregoire
5th Danielle Farrow Goggin
6th Nuala Hanley Gregoire
7th Kristen Arruda Ni Fhearraigh O'Ceallaigh
8th Debbie Macvoy O’Donnell
9th Marissa Keenan Short
10th Sarah Johnston Goggin
Girls Solo Under 18
Place Competitor School
1st Stephanie Wright Butler
2nd Shanon Grayni Fearon
3rd Alanna McCrudden Grant
4th Marie Short Short
5th Charlene Gethons Grant
6th Amelia O’Seasnain Butler
7th Melanie Amero Gregoire
8th Heather McCready Gregoire
Girls Solo Under 19
Place Competitor School
1st Kathy Irvine Fearon
2nd Patricia Finnegan Fearon
3rd Fiona Cunningham Fearon
4th Krista Blinch Fearon
5th Brigid Coughlin Goggin
Girls Solo 19 and Over
Place Competitor School
1st Grainne Bryson Grant
2nd Aisling Porter Scoil Rince Na Mara
3rd Jennifer Buccino Goggin
4th Alana Reed Ni Fhearraigh O'Ceallaigh
5th Faith Layden Scoil Rince Na Mara
Boys Solo Under 9
Place Competitor School
1st Cian Gavin Fearon
2nd Warren Haydock Grant
3rd Sean Laffan O’Raighne
4th Scott Graham Graham
4th Michael Newman Unknown
Boys Solo Under 10
Place Competitor School
1st Connor McGuiness Lancaster
2nd Sean McCormack Goggin
3rd Jefferey Charboneau Grant
Boys Solo Under 12
Place Competitor School
1st Michael Bell Fearon
2nd Patrick Daly Butler
3rd Alex Johnston Goggin
4th Alex Farrow Goggin
Boys Solo Under 14
Place Competitor School
1st Ciaran Plummer Plummer
2nd Daniel Pinto McGinley
3rd John Keane Short
4th Erik Speeckaert Moran
Boys Solo Under 16
Place Competitor School
1st Colin Wright Butler
2nd Kiernan DeVoy Plummer
3rd Casey Costello Short
4th Kyle Cornell O’Donnell
Boys Solo Under 18
Place Competitor School
1st Michael O’Gorman Short
Boys Solo 18 and Over
Place Competitor School
1st Devin Cornell O’Donnell
Ceili 4 Hand Under 9
Place School
1st O’Raighne (B)
2nd O’Donnell (B)
3rd Ni Fhearraigh – O’Ceallaigh
4th Grant (D)
5th Bryan
6th O’Donnell (A)
7th O’Raighne (A)
8th Gregoire (A)
Ceili 4 Hand Under 11
Place School
1st Grant (A)
2nd Ni Fhearraigh – O’Ceallaigh (A)
3rd Ni Fhearraigh – O’Ceallaigh (B)
4th O’Donnell (A)
5th Gregoire
6th O’Raighne (C)
7th Grant (B)
8th O’Raighne (B)
Ceili 8 Hand Under 9
Place School
1st Grant (A)
2nd Ni Fhearraigh – O’Ceallaigh
3rd O’Raighne
Ceili 8 Hand Under 11
Place School
1st Ni Fhearraigh – O’Ceallaigh
2nd O’Donnell
3rd Grant
4th O’Raighne
Ceili 8 Hand Under 13
Place School
1st Grant
2nd Ni Fhearraigh – O’Ceallaigh
3rd O’Raighne
4th Johnson Academy
Ceili 4 Hand Under 13
Place School
1st Grant (A)
2nd Ni Fhearraigh – O’Ceallaigh (A)
3rd McGinley
4th Ui Fhearghaill
5th Ni Fhearraigh – O’Ceallaigh (B)
6th O’Raighne
7th Grant (B)
8th O’Donnell (B)
9th Short
10th Graham (B)

Home