Make your own free website on Tripod.com


New England Oireachtas 2001
Stamford, Connecticut


--------------------------------------------------------------------------------

Senior Ladies 21 & Over
1st - Erin Mary Blake; Haley
2nd - Suzanne Dunleavy; Cunniffe Academy
3rd - Eileen Reilly; Cunniffe Academy

Senior Ladies Under 21
1st – Nora McHugh; Griffith Academy
2nd – Kristyn Fontanella; Griffith Academy
3rd – Meghan Allen; Inishfree
4th – Moira Speer; Lenihan
5th – Grainne O’Leary; Greene-O’Leary
6th – Lori Lennon; Harney Academy
7th – Katie Healy; Harney Academy
8th – Rachel Cummings; Cunniffe Academy
9th – Maureen Coughlin; Smith-Houlihan Academy

Junior Ladies Age 18
1st – Whitney Burke; Smith-Houlihan Academy
2nd – Kaitlin Goslee; Griffith Academy
3rd – Nan Cooper; Greene-O’Leary
4th – Deirdre Feeney; Hansen-Keohane

Girls Age 17
1st – Katie Woessner; Gray
2nd – Erin Hynes; Pike School
3rd – Jennifer Mantia; O’Shea-Chaplin
4th – Christina Doherty; O’Shea-Chaplin
5th – Kathleen O’Neill; Lenihan
6th – Caitlin Smith; Griffith Academy
7th – Katie Kilkelly; Smith-Houlihan Academy
8th – Erin McParland; Griffith Academy
9th – Lauren Croteau; Haley
10th – Bernadette Keegan; Greene-O’Leary

Girls Age 16
1st – Rebecca Lennon; Harney Academy
2nd – Jessica Glaze; Smith-Houlihan Academy
3rd – Alexandra Greenway; Smith-Houlihan Academy
4th – Katie Linehan; O’Shea-Chaplin
5th – Heidi Lamarande; O’Shea-Chaplin
6th – Kate Lenenan; Nevin Academy
7th – Hallie Ransone; Griffith Academy
8th – Siobhan Nally; O’Shea Chaplin
9th – Erin Collins; Lenihan
10th – Kerry McClogan; Hansen-Keohane
11th – Meghan Reavey; Griffith Academy
12th – Katie Connolly; Smith-Houlihan Academy
13th – Nicole Cremins; Hansen-Keohane

Girls Age 15
1st – Colleen Lively; Harney Academy
2nd – Cara Stanley; Smith-Houlihan Academy
3rd – Jennifer Drew; O’Shea Chaplin
4th – Kate O’Brien; Smith-Houlihan Academy
5th – Shannon Greenwell; Goulding
6th – Katie Connors; O’Shea-Chaplin
7th – Meghan O’Malley; Forbes
8th – Bridget Barret; O’Shea-Chaplin
9th – Kieran Morris; Gray
10th – Aileen O’Shaughnessy; Cunniffe Academy
11th – Claire Conroy; Smith-Houlihan Academy
12th – Ann Marie Conneely; O’Shea Chaplin
13th – Jessica Hodge; O’Shea Chaplin
14th – Katie Delaney; Haley
15th – Kerri Connelly; Harney Academy
16th – Anne Gleason; Harney Academy
17th – Amanda Anderson; O’Keefe
18th (tie) – Jennimae Cronan; O’Shea-Chaplin
18th (tie) – Sara Allenspach; Griffith Academy
19th – Eileen Smith; Haley
20th – Erin Picard; Woods
21st – Alecia Rogers; Haley
22nd – Christina Dolzall; Gray

Girls Age 14
1st – Elizabeth Fox; Harney Academy
2nd – Christina O’Connor; Smith-Houlihan Academy
3rd – Katie Mpelkas; Smith-Houlihan Academy
4th – Siobhan Burke; Griffith Academy
5th – Emily Darby; Kelly-Oster
6th – Erin Hayes; Gray
7th – Mary Webber; Broesler
8th – Aisling Nally; O’Shea-Chaplin
9th – Colleen Hussey; Broesler
10th – Aisling Francoeur; O’Shea-Chaplin
11th – Christine Reny; Devine Reny
12th – Shelia Kilkelly; Smith-Houlihan Academy
13th – Eileen Condon; Lenihan
14th – Anne Fracchia; Golden Harp Dance Co.
15th – Colleen Regan; Harney Academy
16th – Ellen Hewitt; Lenihan
17th – Amy Mazzonna; Griffith Academy
18th – Molly Coune; Hansen-Keohane
19th – Lindsay Driscoll; Greene-O’Leary
20th – Katie Fahey; Duffin-Murphy
21st – Jennifer Hatem; Harney Academy
22nd – Meghan McPhee; Smith-Houlihan Academy

Girls Age 13
1st – Ashley Smith; Smith-Houlihan Academy
2nd – Amy Webber; Broesler
3rd – Erin Murphy; O’Keefe
4th – Phillipa Brillis; Broesler
5th – Meaghan Klempe; Harney Academy
6th – Courtney Freguson; O’Shea-Chaplin
7th – Rosemary Doonan; Griffith Academy
8th – Katie Haines; Griffith Academy
9th – Sinead O’Leary; Greene-O’Leary
10th – Christine Gentilucci; Devine Reny
11th – Suzie Campbell; Lenihan
12th – Jenny Kohn, Stillson
13th – Deirdre Shea; Griffith Academy
14th – Aislinn Hinckley; O’Keefe
15th (tie) – Emily Pierson; Lenihan
15th (tie) – Kaitlyn Kurdziel; Pender
16th – Briana Conway; O’Keefe
17th – Sarah O’Shaughnessy; Cunniffe Academy
18th – Rebecca Davies; Golden Harp Dance Co.
19th – Kelsey Murphy; O’Connell Academy
20th – Rachael Goodrow; Griffith Academy
21st – Jeana Damiano; Smith-Houlihan Academy
22nd – Kelley McDonald; Lenihan
23rd – Sara Kosmacjewski; O’Keefe

Girls Age 12
1st – Kaitlin Higgins; Broesler
20th – Molly Barrett; O’Shea Chapli
21st – Mary Caroline Archer; Cunniffe Academy
2nd – Fionnuala McCabe; O’Shea-Chaplin
3rd – Cailtin Kenny; Harney Academy
4th – Megan Dolan; Smith-Houlihan Academy
5th – Meghan Barnum; Gray
6th – Kelly Caravella; Pender
7th – Catherine Thorne; Gray
8th – Erin McInerney; Pender
9th – Caitlin Horton; Smith-Houlihan Academy
10th – Suzanne Reny; Devine Reny
11th – Abbey Cohen; Cunniffe Academy
12th – Michelle Bonina; Lenihan
13th – Jennifer Mazzonna; Griffith Academy
14th – Paige MacLean; Harney Academy
15th – Cailtin Hussey; Broesler
16th – Shannon Elmendorf; Griffith Academy
17th – Colleen O’Brien; Cunniffe Academy
18th (tie) – Carolyn Praught; Smith-Houlihan Academy
18th (tie) – Lindsey Morran; Pender
19th – Kate Bartholemew; Bremer-Rince Cois Fharriage

Girls Age 11
1st – Julia Webber; Broesler
2nd – Alyssa Callahan; Lenihan
3rd – Katie Sharnick; Gray
4th – Gretchen Kurdziel; Pender
5th – Kristen Higgins; Broesler
6th – Kristina Storer; Smith-Houlihan Academy
7th – Brigid McComiskey; O’Shea-Chaplin
8th – Katie Cooney; Smith-Houlihan Academy
9th – Deirdre Klempa; Harney Academy
10th – Meghan Lucey; Pender
11th – Lindsey DeLeo; Pender
12th – Caroline Tibbetts; Smith-Houlihan Academy
13th – Susannah Apuzzo; Lenihan
14th – Elizabeth Wallace; Gray
15th – Elizabeth Mello; O’Shea-Chaplin
16th (tie) – Elisabeth Peucker; Harney Academy
16th (tie) – Tonia Nee; O’Shea-Chaplin
17th – Christine Bonina; Lenihan
18th – Tara Wild; Smith-Houlihan Academy
19th – Brittany Beacham; Coogan
20th – Kathleen Devore; Lenihan
21st – Gina Viscariello; Smith-Houlihan Academy
22nd – Meredith Tierney; Harney Academy

Girls Age 10
1st – Alexandra Siega; Donny Golden School
2nd – Sarah Jacobson; Harney Academy
3rd – Caitlin Falla; Pender
4th – Amanda Morrissey; Harney Academy
5th – Jillian Darby; Kelly-Oster
6th – Shannon Cunningham; O’Shea-Chaplin
7th- Kimberly Shepherd; Pender
8th – Kylee Reardon; Harney Academy
9th – Caroline Stedman; Harney Academy
10th – Catherine Luckie; Broesler
11th - Lisa Rogers; Gray

Girls Age 9
1st – Sarah Matthews; Smith-Houlihan Academy
2nd – Polina Brown; Pender
3rd – Ashley Hall; Gray
4th – Siobhan Connolly; Smith-Houlihan Academy
5th – Erin Ellwanger; Pender
6th – Meghan Corcoran; O’Shea-Chaplin
7th – Alexa Petersen; Pender
8th – Kathryn McCaffrey, Harney Academy
9th – Shannon Tallcouch; Pender
10th – Alex McNultey; Pender
11th – Kelly Wallace; Gray
12th – Angela McCarthy; Griffith Academy
13th – Marykate Yetman; Smith-Houlihan Academy
14th – Abigail O’Keefe; Griffith Academy
15th – Lindsay Augusta; Harney Academy
16th – Jenna Ragusa; Smith-Houlihan Academy
17th – Mairead Stillson; Stillson

Girls Age 8
1st – Kristine Myles; Cunniffe Academy
2nd – Danielle Behunick; Pender
3rd – Lisa Webber; Broesler
4th – Shanaugh Downing; Smith-Houlihan Academy
5th – Cailtin Shay; Gray
6th – Jordan Tiorano; Smith-Houlihan Academy
7th – Mikayla Amoling; Smith-Houlihan Academy
8th – Jessie Merlino; Cunniffe Academy
9th – Kori Reynolds; Lenihan
10th – Emma Molloy; Pender

Girls Under 8
1st – Kelly McCourt; Gray
2nd – Kelley Hussey; Broesler
3rd – Angelica Salem; Pender
4th – Kathleen Spillane; Pender
5th – Erica Brady; Smith-Houlihan Academy
6th – Carolyn Webber; Broesler
7th (tie) – Lane Kelleher; Harney Academy
7th (tie) – Melissa Murray; Pender

Junior Men Age 18
1st - Patrick Flaherty; Heavey

Junior Men Age 17
1st - Brian Doherty; O'Shea Chaplin

Boys Age 16
1st - Ryan Conway; O'Keefe

Boys Age 15
1st - John Grimes; Duffin-Murphy
2nd - John Viscariello; Smith-Houlihan Academy

Boys Age 14
1st - Scott Doherty; O'Shea Chaplin

Boys Age 13
1st - Christopher Larkin; Griffith Academy
2nd - Patrick Kubik; Griffith Academy
3rd - Tim Herrmann; Harney Academy

Boys Age 12
1st - Matthew Connolly; Harney Academy
2nd - Thomas Daly; Broesler
3rd - Frank Rupp; Lenihan

Boys Age 11
1st - Greg Murphy; Smith-Houlihan Academy
2nd - Luke Hamblen; Smith-Houlihan Academy
3rd - Alexander Schelasin; Stillson

Boys Age 10
1st - Cian Smith; Smith-Houlihan Academy
2nd - Patrick Cooper; Inishfree
3rd - Christopher Anderson; O'Keefe
4th - Brendan O'Brien; Cunniffe Academy

Boys Age 9
1st - Paul Cusick; Smith-Houlihan Academy
2nd - Matthew Harney; Harney Acadeny
3rd - Joseph Harrison; Shamrock School
4th - Liam Donahue, Lenihan

Boys Age 8
1st - Sean McGrath; Smith-Houlihan Academy
2nd - Patrick Bradley; O'Shea-Chaplin

Boys Under 8
1st - Brian Shepherd; Pender
2nd - Collin Shay; Pender
3rd - Ryan Murphy; Gray

Mixed Traditional Set Under 8
1st – Taylor Best; Harney Academy
2nd – Meghan Browne; Harney Academy
3rd – Alexandra Cormay; Harney Academy
4th – Denise O’Shea; Smith-Houlihan Academy
5th – Jennifer Aducci; Smith-Houlihan Academy
6th – Lisa Bonina; Lenihan
7th – Theresa Oei; Griffith Academy
8th – Kathleen O’Hara; Hansen-Keohane
9th – Fiona Sugrue; Smith-Houlihan Academy
10th – Erin MacDonald; McDermott Academy
11th – Sean Nelson; Griffith Academy
12th – Nicoline Holland; Bremer-Rince Cois Fharriage
13th – Aisling Nee; O’Shea-Chaplin
14th – Maura O’Malley; Coogan
15th – Holly Berlandy; Griffith Academy
16th – Kaleigh Bradley; Goulding
17th – Caylie Sheridan; Pender
18th – Christina Turner; Pender
19th – Allison Silva; Griffith Academy
20th – Mary Pat Henry; Forbes
21st – Samantha Moccio; Woods
22nd – Alexandra Kolwicz; Bremer-Rince Cois Fharriage
23rd – Kelsey Giannone; Woods
24th – Hannah McCarthy; Woods
25th – Lauren Arbeiter; Coogan
26th – Aideen Hanlon; Golden Harp Dance Co.
27th – Marisa Leard; Woods

Mixed Traditional Set Under 9
1st – Bridget Davis; Smith-Houlihan Academy
2nd – Emma Kosmacjewski; O’Keefe
3rd – Maggie Maloney; Smith-Houlihan Academy
4th – Allison Florentino; Smith-Houlihan Academy
5th – Madeline Ford; Harney Academy
6th – Devan Foley; Harney Academy
7th – Lindsay Joyce; Forbes
8th (tie) – Kelsey Williams; Coogan
8th (tie) – Veronica Frattarolli; Griffith Academy
9th – Sarah Kelly; Smith-Houlihan Academy
10th – Aubrey Feldman; Harney Academy
11th – Rory Donahue; Lenihan
12th – Shannon Moran; Smith-Houlihan Academy
13th – Megan Meier; Gray
14th – Lily Tandon; Devine Reny
15th – Jaclyn McCartney; Goulding
16th – Shelagh Daly; Smith-Houlihan Academy
17th – Olivia Eagan; Griffith Academy
18th – Nicole Forbes; Forbes
19th – Rose Bailey; Smith-Houlihan Academy
20th – Mary Frances Slowey; Smith-Houlihan Academy
21st – Kelly Lordan; Goulding
22nd – Meiling May; Griffith Academy
23rd – Molly Carr; Goulding
24th – Brenna Verre; Griffith Academy

Mixed Traditional Set Under 10
1st – Brendan Nelson; Griffith Academy
2nd – Lachlan Harris; O’Connell Academy
3rd – Jimmy Doogan; Greene-O’Leary
4th – Brianna Lutz; Griffith Academy
5th – ???; Harney Academy
6th – Ramie Cormay; Harney Academy
7th – Tess Ruderman; Harney Academy
8th – Elizabeth Woods; Smith-Houlihan Academy
9th – Bryn Colum; Lenihan
10th – Maggie Morissey; Gray
11th – Cara Quillard; Greene-O’Leary
12th – Mary Duffy; Harney Academy
13th – Aisling Ryan; Harney Academy
14th – Kathleen Kelly; Smith-Houlihan Academy
15th – Kristin O’Connor; Griffith Academy
16th (tie) – Devin Cohen; Golden Harp Dance Co.
16th (tie) – Katherine Finnegan; Smith-Houlihan Academy
17th – Danielle Damren; Smith-Houlihan Academy
18th – Cailtin Lavaway; Griffith Academy
19th – Sarah Miller; Cunniffe Academy
20th – Kelly Casey; Gray
21st – Elizabeth Farren; O’Shea-Chaplin
22nd – Jamie Murray; Pender
23rd – Alexandra Hastings; Harney Academy
24th – Jessica Belpedio; Coogan
25th – Kelsey Early; Stillson
26th – Sally Farrington; Devine Reny
27th – Mary Baththolemew; Bremer-Rince Cois Fharriage
28th – Barbie Healy; Forbes
29th – Theresa Pallotta; Nevin Academy
30th – Lauren Piccoli; Goulding

Mixed Traditional Set Under 11
1st – Michel Doogan; Greene-O’Leary
2nd – Matthew Coughlin; Harney Academy
3rd – Kelly Harris; Shamrock School
4th – Colleen Healy; Forbes
5th – Sarah Leahy; Forbes
6th – Erin Kiely; Lenihan
7th – Grace Ann Marrinan; Griffith Academy
8th – Hillary Sussek; O’Shea-Chaplin
9th – Jenna Mazanowski; Smith-Houlihan Academy
10th – Hannah Pelton; Griffith Academy
11th – Norah Gentile; Griffith Academy
12th – Andrea Stillson; Gray
13th – Brissena Vitale; O’Keefe
14th – Courtney Costello; Hansen-Keohane
15th – Brenda McCabe; Greene-O’Leary
16th – Shane Heffernan; Hansen-Keohane
17th – Kerry Silva; Griffith Academy
18th – Molly Dickerman; Duffin-Murphy
19th – Katie Howe; Harney Academy
20th – Stephanie Ward; Forbes
21st – Maura Gavaghan; Forbes
22nd (tie) – Annie Rusteika; Woods
22nd (tie) – Siobhan McDonough; Woods
23rd – Megan Gilbert; Bremer-Rince Cois Fharriage
24th – Erin Kronenberger; Griffith Academy
25th – Colin Windrow; Harney Academy
26th – Sinead Foley; Harney Academy
27th – Jennifer Corcoran; Woods
28th – Allison Gendron; O’Shea-Chaplin
29th – Emma Gallagher; Gray
30th – Jennifer Gurqiullo; O’Keefe
31st – Tricia Staunton; Hansen-Keohane
32nd – Tricia Lewis; O’Connell Academy
33rd – Molly McDevitt; Nevin Academy
34th – Chrissy Lester; Forbes

Mixed Traditional Set Under 12
1st – Shane Cronin; Hansen-Keohane
2nd – Meaghan Paris; Cunniffe Academy
3rd – Patrick Shea; Shea
4th – Christine Kelly; Smith-Houlihan Academy
5th – Felicia Hatem; Harney Academy
6th – Margaret Doody; Griffith Academy
7th – Tilly Philbrick; Gray
8th – Nicole Beaudette; Stillson
9th – Kasey Preskenis; Hanse-Keohane
10th – Alanna Abel; Griffith Academy
11th – Aryn Murphy; Smith-Houlihan Academy
12th – Katherine Frattarolli; Griffith Academy
13th – Maeve Stevenson; Devine Reny
14th – Ashley Tolan; Greene-O’Leary
15th – Eileen O’Hara; Hansen-Keohane
16th – Erin Reynolds; Lenihan
17th – Carolyn Berlandy; Griffith Academy
18th – Megan Hamel; Griffith Academy
19th – Brian Roffey; Hansen-Keohane
20th – Deirdre Winrow; Harney Academy
21st – Amanda Bauer; O’Keefe
22nd – Caitlin Magee; O’Connell Academy
23rd – Rebecca Rustigan; Bremer-Rince Cois Fharraige
24th – Lauren Gorgol; Cunniffe Academy
25th (tie) – Kerry Regan; Smith-Houlihan Academy
25th (tie) – Laura O’Connor; Bremer-Rince Cois Fharraige
26th – Ian Kosmacjewski; O’Keefe
27th – Julie McLaughlin; Cunniffe Academy
28th – Cashel O’Brien; Smith-Houlihan Academy
29th – Alana O’Brien; O’Shea-Chaplin
30th (tie) – Ali Letendre; Bremer-Rince Cois Fharraige
30th (tie) – Christina Blum; Pender
30th (tie) – Kathryn Ryan; Goulding

Mixed Traditional Set Under 13
1st – Kelly Fitzgerald; Devine Reny
2nd – Carolyn Casper; Woods
3rd – Belinda McGehee; Lenihan
4th – Anya O’Brien; Forbes
5th – Olivia Driscoll; Greene-O’Leary
6th – Katie Silva; Griffith Academy
7th – Erin Noonan; Woods
8th – Gretchen Fritch; Woods
9th – Meghan Doogan; Greene-O’Leary
10th – Meghan McGinty; O’Shea-Chaplin
11th – Morgan Coates; Griffith Academy
12th – Katy Ruderman; Harney Academy
13th – Anne Diehl; Devine-Reny
14th – Stephanie Loughlin; O’Shea-Chaplin
15th – Colleen Dugal; Cunniffe Academy
16th - ???; Stillson
17th – Robert Mawn; Forbes
18th – Charlotte Holler; Smith-Houlihan Academy
19th – Beth Borys; O’Shea Chaplin
20th – Caitlin McCure; Goulding
21st – Maggie Carey; Smith-Houlihan Academy
22nd – Molly Casper; Woods
23rd – Michaela King; Forbes
24th – Gail DaSilva; O’Shea-Chaplin
25th – Courtney Monihan; Woods

Mixed Traditional Set Under 15
1st – Lynn Tarbox; Coogan
2nd – Kelly Allenspach; Griffith Academy
3rd – Kate Hassett; Stillson
4th – Briana Abel; Griffith Academy
5th – Kaitlyn Moss; Griffith Academy
6th (tie) – Audrey Rose Hagert; Griffith Academy
6th (tie) – Philip Landry; McDermott Academy
7th – Sarah Hurdlebrink; Harney Academy
8th – Lindsay Stamp; Lenihan
9th – Erin Fitzgerald; Greene-O’Leary
10th – Jillian Litto; Smith-Houlihan Academy
11th – Kara Chieko; McDermott Academy
12th – Maura Pepin; Coogan
13th – Ashley Morris; Griffith Academy
14th – Melissa Skoog; Lenihan
15th – Emily Burke; Greene-O’Leary
16th – Sarah Chaffin; Griffith Academy
17th – Caitlin Reilly; Kerry
18th – Lisa Tighe; O’Shea-Chaplin
19th (tie) – Meghan Pallotta; Nevin Academy
19th (tie) – Kerri Ann Karrass; O’Keefe
20th – Mimi Volkert; Golden Harp Dance Co.
21st – Nina Goepfert; Bremer-Rince Cois Fharraige
22nd – Elizabeth O’Donnell; Woods
23rd – Colleen Fenn; Duffy Academy
24th – Kierce McLean Benson; Harney Academy
25th – Julia Martucci; O’Keefe
26th – Jillian Pramas; Bremer-Rince Cois Fharraige
27th – Elizabeth Walsh; O’Shea-Chaplin
28th – Anne Jennings; Nevin Academy
29th – Jenna Smith; Golden Harp Dance Co.

Mixed Traditional Set 15 & Over
1st – Mary Kate Randall; Gray
2nd – Cailtyn Curley; Griffith Academy
3rd – Taryn Kallaway; O’Connell Academy
4th – Erin Fanning; Lenihan
5th – Sarah Krauss; Cunniffe Academy


--------------------------------------------------------------------------------

Home